Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcast o psychologii


Apr 26, 2019

Relacje z ludźmi. W wersji idealnej dają one mnóstwo wsparcia, pozwalają na poznawanie siebie i dążenie do realizacji upragnionych celów. W dobrej relacji jesteśmy sobą - nie musimy wciąż zakładać maski, nie musimy ukrywać uczuć ani udawać, że tak naprawdę jesteśmy kimś zupełnie innym. Dobra relacja to taka, w której nie ma wstydu w związku z własnym wyglądem, wyborem ścieżki zawodowej czy decyzjami życiowymi. W tej pięknej, idealnej relacji możesz żyć jak chcesz, wyglądać jak chcesz, mówić jak chcesz - i będziesz akceptowany.
 
Wierzę w utopię. Naprawdę. Wierzę w to, że można znaleźć sobie na świecie ludzi, którzy dają nam wszystko to, czego potrzebujemy. Takich, którzy tworzą bezpieczny klimat i oferują akceptację. Budowanie takich relacji jest możliwe, ale żeby do tego doszło, musisz zastanowić się nie nad tym, jak pięknie kiedyś będzie.
 
Pomyśl o tym, jak jest dzisiaj. Jak jest tu i teraz.
Jak wyglądają twoje relacje? Czy którakolwiek z nich daje szansę na piękną przyszłość?
 
 
 
Pytanie rozwojowe
 
Czy w twoim życiu są takie osoby, które wpływają na Ciebie negatywnie? Czy masz w swoim życiu ludzi, którzy sprawiają, że oceniasz siebie gorzej?
 
 
3 sposoby na refleksję związaną z tym pytaniem rozwojowym
 
Zastanów się nad tym niezwykle ważnym pytaniem. Przygotowałam dla Ciebie 3 warstwy analizy tego pytania. Znajdź coś do notowania lub zanotuj swoje wnioski później.
 
1. warstwa:
Zastanów się nad tym, czy w twoim życiu są osoby, które:
- wpędzają cię w kompleksy
- sprawiają swoimi czynami, reakcjami i słowami, że wątpisz w swoje decyzje (np. te związane z rozwojem zawodowym)
- dają ci do zrozumienia, że nie masz wartości lub jesteś gorszym człowiekiem?
- kpią z twoich dokonań lub zestawiają je ze swoimi, oczywiście lepszymi
 
Takich zachowań może być wiele. Zwróć uwagę na to, że każde z nich wiąże się z obniżaniem twojego znaczenia w tej relacji. Zwroc uwage na to, która relacja wpływa negatywnie na twoje emocje - czy jest tak, że po jakimś spotkaniu czujesz się źle, odczuwasz zmęczenie lub niezadowolenie ze swojego życia?
to znak, że dzieje się źle.
 
2. warstwa
Postaraj się zidentyfikować takie zachowania innych ludzi, ktore wpływają na to, jak się czujesz i jak oceniasz swoje życie. Nie zapominaj oczywiście o okresleniu kto konkretnie tak na Ciebie wpływa. Jakie zachowania przejawia konkretna osoba? Czy potrafisz znaleźć jakiś schemat np. "moja przyjaciółka jest wobec mnie chłodna gdy zrealizuję jakiś ambitny cel lub otrzymam podwyżkę w pracy". ? Postaraj się przemyśleć to, co dzieje się między wami. Kiedy? Jak to wygląda? Jakie słowa są używane? Jak się czujesz? jakie myśli wpadają ci do głowy?
 
3. warstwa
Trzecią warstwą analizy tego pytania jest podjęcie działania. Identyfikacja niefajnych zachowań to jedno. Świadomość tego, co wydarza się w życiu ma ogromne znaczenie. Nic jednak z tego, jeśli nie podejmiesz żadnego ruchu, aby ulepszyć swoje życie.
 
Zastanów się nad tym, co konkretnego możesz zrobić, aby dokonać zmian:
- rozmówić się z kimś?
- wyciszyć relację
- ograniczyć kontakty
- opracować to, w jaki sposób będziesz odpowiadać na nieprzyjemne słowa?
 
Zmiana zależy tylko od ciebie - te osoby nie zmienią swoich zachowań tak po prostu. Czemu miałyby to robić, jeśli nie wiedzą, że one szkodzą?
 
Co daje takie pytanie rozwojowe?