Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcast o psychologii


Nov 14, 2022

Kilka słów wyciągniętych z tego odcinka:

  • Pierwsza rzecz w poradzeniu sobie ze stresem to przeanalizowanie stresorów. Nazwij je. Co się wydarza? Czego dotyczy sytuacja? Zrób krok dalej i zastanów się jakich kompetencji ci brakuje by sobie poradzić z tym stresorem?
  • Warto zadać sobie pytanie: Co w Twoim stylu życia lub otoczeniu musi się zmienić, żeby ten stresor został usunięty? Jeśli Twoim stresorem jest poranny chaos, który wpływa negatywnie na resztę dnia może potrzebujesz zrobić część rzeczy wieczorem, może potrzebujesz dokładnie zaplanować poranne kroki, rytuał poranka, a może potrzebny ci jest specjalny system, który uchroni cię przed spóźnieniami?
  • Może potrzebujesz pomocy? Powiedz kilka magicznych zdań zaczynających się od: potrzebuję..., pomogłoby mi..., to nie jest dobry moment na.... . Udawanie, że pewnych potrzeb nie ma, że nie potrzebujesz wsparcia, sprawia, że tracisz czas na zmiany i generujesz stres.
  • Uznaj stres jako punkt programu. Jest on warunkiem rozwoju, byłabyś nieznośna, gdyby nic nigdy w życiu nie stresowało, możesz zwracać uwagę na swoje schematy działania, które nie funkcjonują dobrze. Bez stresu byłoby dziwnie, niepokojąco i napewno nie rozwojowo.

Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka Podcastu o psychologii.

 

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję "napisz recenzję". Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją - w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book "Działaj".