Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcast o psychologii


Jul 4, 2018

Po pierwsze, nie jestem tak szczęśliwa, jak mogłabym być. Po drugie, moje życie samo się nie zmieni, to ja muszę je zmienić.

Gretchen Rubin

Różnie bywa z tym szczęściem. Niektórzy z nas uznają dążenie do niego za swój nadrzędny cel, inni kpią z takich marzeń i starają się skupić na zupełnie innych planach w życiu. Część z nas ma w głowie przekonanie, że szczęście należy się niewielu osobom - ktoś ma łatwiej w życiu, urodził się w zamożnej rodzinie, jego rodzice nie mają problemów ze zdrowiem czy używkami. Ktoś, kto jest szczęściarzem ma lepiej - lepiej wygląda, lepiej trafia w relacjach, dostaje się na studia, ma w ogóle możliwość edukacji, wyjazdów czy podróży. Jeśli ja nie jestem szczęściarzem, mam po prostu gorzej. Nie mam tylu możliwości, tylu okazji, tylu dobrych ludzi. Czasem też nie mam wyboru. Efekt? Frustracja. Dlaczego świat jest taki niesprawiedliwy?

Kiedy jednak spojrzymy na szczęście z innej perspektywy, zauważymy, że mamy wybór i mamy możliwości. Oczywiście, z jednej strony szczęście może dotyczyć losowych sytuacji i rzeczy, na które nie mamy wpływu. Miejsce urodzenia, kraj, sytuacja rodzinna i finansowa, przebieg dzieciństwa, wygląd, temperament - jest całe mnóstwo części życia, które po prostu są naszą własną historią, częścią naszego życia. Z drugiej jednak strony szczęście to coś więcej niż ślepy los. W tym podcaście postanowiłam powiedzieć o tym, jak wpłynąć na poczucie szczęścia w życiu.

Do przeczytania:

Każdy ma jakąś historię - o tym, że naprawdę nie warto oceniać tzw. "szczęściarzy". Czy rzeczywiście nimi są?

Tym razem niech to będzie AMBITNA lista celów życia - o sile planowania i o wpływie prawdziwie ambitnych celów na zadowolenie w życiu.