Preview Mode Links will not work in preview mode

Edyta Zając


Mar 20, 2019

Czerp przyjemność ze swojego życia seksualnego (o ile nie krzywdzisz nim innych) i pozwól innym na to samo, niezależnie od tego, jakie mają upodobania — cudze preferencje seksualne to nie twoja sprawa.

Richard Dawkins “Bóg urojony”

Jak często rozmawiasz o seksie? Czy jest to dla Ciebie temat zakazany, wstydliwy, piękny czy łatwy do podjęcia? Jak mówisz o seksie? Jakie słowa najczęściej przychodzą Ci do głowy? Z czym kojarzy Ci się seks nastolatków, kobiet w ciąży, świeżo upieczonych rodziców czy osób starszych? Czy taki seks istnieje czy może wolisz myśleć, że go nie ma?

A co sądzisz o seksie osób z niepełnosprawnością? Czy jest on w ogóle możliwy? Zadam Ci jeszcze jedno pytanie: co z seksem osób, które żyją z niepełnosprawnością intelektualną?

 

Tego podcastu nie mogłam się doczekać. Seksualność osób z niepełnosprawnością to temat rzeka. Kiedy spojrzymy na tę kwestię z możliwie najszerszej perspektywy, zobaczymy, jak wiele kryje się w niej tęsknot, pragnień, potrzeb zarówno osób niepełnosprawnych jak i ich bliskich. Dostrzeżemy mnóstwo możliwości, jakie mogą mieć osoby żyjące z niepełnosprawnością. Zobaczymy też, że każda z tych możliwości może być zablokowana przez mity, które żyją w społeczeństwie.

 

Zapraszam, dziś rozmawiam z Martą Jurczyk, która zawodowo związana jest z tematem seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest nie tylko praktykiem, ale i naukowcem. Wciąż szuka rozwiązań i robi niezwykle ważną rzecz: edukuje. Mam wielką nadzieję, że nasza rozmowa stanie się źródłem wielu przemyśleń.