Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcast o psychologii


Dec 5, 2022

Kilka słów wyciągniętych z tego odcinka:

  • Gaslighting jest rodzajem przemocy psychicznej, jest to taki rodzaj manipulacji, która sprawia, że właśnie po takiej rozmowie zaczynasz wątpić w siebie. Nie tracisz zaufania do tej osoby, z którą rozmawiasz, tracisz zaufanie do siebie. 
  • Manipulacja jest zjawiskiem, które polega na tym, że jeśli to ja manipuluje to dąże do tego, żebym to ja zyskała, a ty straciła. W przypadku gaslightingu ja zyskuje władzę, uwagę, poczucie kontroli, kompetencji, że jestem lepsza, a ty tracisz swoją uwagę, pozycję w tej relacji.
  • Pamiętaj, że gaslighting to jest przemoc, przemoc której celem jest zaprzeczanie temu co czujesz, co myślisz i kim jesteś.
  • Jeżeli w relacji odczuwasz dyskomfort, nie możesz go ignorować, bo to prawdopodobnie jest mocna informacja o tym, że ktoś przekroczył Twoje granice. Twoim zadaniem jest nazwać te granice, określić czego dotyczy.

Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka Podcastu o psychologii.

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję "napisz recenzję". Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją - w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book "Działaj".